Klej do drewna Chemolan B – przydatność, przechowywanie, stosowanie

14 maja, 2016

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najbardziej nurtujące naszych klientów pytania dotyczące polskich klejów wodoodpornych do drewna Chemolan B. Wszelkie informacje oparte są na podstawie konsultacji przeprowadzonych z technologiem uczestniczącym w procesie produkcji kleju oraz na bazie naszych doświadczeń.


1. Okres przydatności.

Czy klej Chemolan B po okresie przydatności jest bezużyteczny ?

Data podana na opakowaniu jest datą optymalną ustaloną przez producenta, której należy przestrzegać. Jednak po spełnieniu odpowiednich warunków okres ten może ulec wydłużeniu.

Trzeba pamiętać, iż klej jest utwardzany wilgocią z powietrza, zatem powinien być przechowywany w szczelnym opakowaniu. Opakowania 1 kg mają to do siebie, że wykonane są z tworzywa i z czasem wilgoć przenika przez tworzywo do wnętrza. W wyniku tego szybciej zachodzi zjawisko polimeryzacji czyli wiązania i na wewnętrznych ściankach butelki może osadzać się cienka warstwa utwardzonego kleju. Z biegiem czasu proces ten będzie się rozszerzać co w konsekwencji doprowadzi do bezużyteczności kleju.

Testy przeprowadzone przez producenta wykazały, że wodoodporny klej do drewna Chemolan B nawet po okresie jednego roku i dłużej jest pełno wartościowy i można go z powodzeniem stosować. Warunkiem jest szczelne opakowanie i minimalna temperatura przechowywania.

 

2. Przechowywanie i niska temperatura.

Jak przechowywać klej Chemolan B i jaki wpływ ma niska temperatura ?

Opakowania z klejem Chemolan B powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach zabezpieczających klej przed dostępem powietrza w minimalnej temperaturze +15 °C.

Źle przechowywany, poddany przez zbyt długi czas niskiej temperaturze klej może stracić swoje właściwości. Stanie się ciągliwy i nie będzie wiązał, również spoina traci swoją wytrzymałość. W szczególności elementy gięte mogą się odkształcać.

Jednocześnie sposób dostawy w okresie zimowym nie powinien negatywnie wpłynąć na właściwości kleju pod warunkiem, że jest to wykonane sprawnie w taki sposób, aby opakowania z klejem nie były narażone na niską temperaturę przez długi czas.

 

3. Proces klejenia.

W jaki sposób stosować wodoodporny klej do drewna Chemolan B ?

Biorąc pod uwagę zarówno czas otwarty, czyli czas przez który pracujemy z klejem jak i czas potrzebny do utwardzenia kleju, odpowiednia temperatura jaka powinna być w pomieszczeniu to ok +20 °C. Zapewnia to optymalne warunki pracy, wiązania i utwardzania kleju.

Należy zadbać również o to, aby klejony materiał miał temperaturę co najmniej 10-15 °C w plusie. W przeciwnym razie niska temperatura przejdzie na klej i podczas procesu utwardzania zostanie on poddany zbyt niskiej temperaturze wynikiem czego może być utrata jego właściwości.

 

Podsumowanie.

Klej w butelce 1 kg należy szczelnie zamknąć lub w przypadku długiego przechowywania przelać do innego naczynia aby zabezpieczyć przed dostępem powietrza, zadbać o właściwą temperaturę przechowywania oraz klejonego materiału.

Podczas wysyłek w okresie zimowym zadbać o to, aby dostawa kleju nie odbywała się przez weekend, co powoduje ryzyko utknięcia przesyłki. Po dostawie opakowania najlepiej przenieść do ciepłego pomieszczenia, aby klej się ogrzał i uzyskał właściwą konsystencję.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup kleju w opakowaniach 10 kg wykonanych z metalu. Szczelnie zamknięty w nich klej ma okres przydatności 1 rok.

Z własnego doświadczenia możemy również stwierdzić, iż przy aplikacji kleju na elementach gdzie wykazuje on za dużą gęstość i trudność w rozprowadzaniu, wystarczy ogrzać pojemnik z klejem. W tym celu można go zostawić na dłuższą chwilę np. na grzejniku lub włożyć do gorącej wody co zdecydowanie ułatwia aplikację kleju.

Copyright © 2016 Sevimat.pl Wszelkie prawa zastrzeżone